Haberler

Meme Kanseri Bilgilendirme Semineri
Date: 27.10.2017

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi (NNYÜ) Sağlıklı Yaşam Kulübü, Ekim ayının dünyada meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olması sebebiyle bir konferans düzenledi. 
NNYÜ Mühendislik Fakültesi Salonu’nda düzenlenen konferansa Kayseri Memorial Hastanesi’nde görevli Op. Dr. Mustafa Gök konuşmacı olarak katıldı. Dünyada ve ülkemizde görülme sıklığı gün geçtikçe artan kanser türlerinden birisinin meme kanseri oluğuna dikkat çeken Op. Dr. Mustafa Gök, meme kanserinin kadınlardaki kanser hastalıklarının yüzde 30’unu oluşturduğunu, kadınlardaki kansere bağlı ölümlerin yüzde 16’sından meme kanserinin sorumlu olduğunu ve her 8 kadından 1 tanesinin meme kanserinin erken veya geç evresini hayatının herhangi bir döneminde geçirdiğini belirtti. Meme kanserinin risk faktörlerine değinen Gök, obezite, beslenme şekli ve D vitaminin önemini de vurguladı, net olmamakla birlikte emziren kadınların risk faktörlerinden korunduğu belirtti. Ayrıca, meme kanserinde en önemli ve ilk koruyucu kalkanın bireylerin kendi elleri olduğunu kaydeden Gök, kendi kendine meme muayenesinin erken teşhiste etkili bir yöntem olduğunu ve kadınların düzenli olarak her ay adet kanamasının 5.-10. günleri arasında kendi kendine meme muayenesi yapmaları gerektiğini belirtti. Gök, “Hastalık yoktur, hasta vardır” diyerek her hastanın tedavisinin kendine özgü olduğuna dikkat çekerek seminerini tamamladı.

Konferans sonunda Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neriman İnanç, verdiği bilgilerden dolayı Op. Dr. Mustafa Gök’ e teşekkür etti.  

Haber Arsiv


Yukarı