TUBİTAK 4004 Projemiz Başlıyor

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü tarafından hazırlanan TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları işbirliğinde yürütülen “Ailemle Birlikte Sağlıklı Beslenerek Obeziteden Korunuyorum” isimli projenin kapanış töreni yapıldı.

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010’ a göre ülkemizde erişkin nüfusun yüzde 65’ i fazla kilolu veya obez; “Çocukluk Çağı Obezite Araştırması (COSI-Tr) 2013” raporuna göre ise 6-10 yaş grubu her beş çocuktan biri fazla kilolu veya obezdir. Yapılan çalışmalar öğrencilerin ve ailelerinin sağlıklı beslenme konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıklarından kaynaklandığını göstermektedir. Bu kapsamda, Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü tarafından hazırlanan, TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları’nca desteklenen, Özel Erciyes Koleji ve Hoca Yusuf Erdem Ortaokulu işbirliğinde 4-11 Kasım 2017 tarihleri arasında Kayseri’de yürütülen “Ailemle Birlikte Sağlıklı Beslenerek Obeziteden Korunuyorum” isimli projenin kapanışı nedeniyle Süleyman Çetinsaya Kültür Merkezi’nde bir tören düzenlendi.

Üniversitemiz Mütevelli Heyet Üyesi İrfan Başyazıcıoğlu, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neriman İnanç, Özel Erciyes Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Hastekkeşin, Özel Erciyes Koleji Müdürü Erdem Örnek, Hoca Yusuf Erdem Ortaokulu Müdür Yardımcısı Perihan Gülsün ve gönüllü aileler ile öğrencilerin katıldığı törende Proje Koordinatörü, Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Meltem Soylu açılış konuşması yaptı. Yrd. Doç. Dr. Meltem Soylu, veli ve öğrencilere obeziteden korunma ve sağlıklı beslenme konusunda günlük yaşantılarına pratik uygulamalarla aktarabilecekleri bilgileri paylaşmak amacıyla beslenme uygulamalarına yönelik atölye çalışmaları, sanat etkinlikleri, oyunlar, bilimsel deneyler ve gözlemler ile eğlencenin de yer aldığı bir dizi aktivitelerle gerçekleştirilen proje hakkında bilgiler verdi. TÜBİTAK’ın üniversitelerinin bir çok projesini desteklediğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Meltem Soylu, “Ancak bizim Bölümümüzün bir ayrıcalığı bulunmaktadır. Bu anlamda 25 proje ile ülkemizdeki Beslenme ve Diyetetik Bölümleri içinde en fazla TÜBİTAK projesi yürüten Bölüm olduğumuzun haklı gururunu yaşadığımızı sizlerle paylaşmak istiyorum. Öğrencilerimizin yürütücü ve araştırmacı olarak etkin bir şekilde yer aldığı bu projeler hem ülkemize hem de Kayseri iline büyük katkı sağlamıştır.” dedi.

Özel Erciyes Koleji ve Hoca Yusuf Erdem Ortaokulu öğrencilerinin ve gönüllü aileler proje hakkındaki görüşlerini anlatan konuşmalarından sonra kürsüye çıkan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neriman İnanç, Nuh Naci Yazgan Üniversitesi olarak liselerde, ortaokullarda projeler yapmaya ve desteklemeye hazır olduklarını belirterek, “Projede öğrencilerin laboratuvarlarımızdan çok etkilendiğini gördüm. Mütevelli Heyet Başkanımız Sayın Mustafa Nevzat Özhamurkar ve Rektörümüz Prof. Dr. Sayın Kerim Güney’e teşekkür etmek istiyorum. Fakültemizi kurarken, hiçbir masraftan kaçınmadan laboratuvarlarımıza ne gerekiyorsa alındı. Bu anlamda, laboratuvarlarımızı tek başımıza kullanmayalım. Birlikte çok daha güzel projeler ortaya koyalım” dedi.

Konuşmalardan sonra Prof. Dr. Neriman İnanç tarafından gönüllü ailelere ve öğrencilere katılım sertifikaları verildi. Tören, ortaokul öğrencilerinin “Obeziteden Korunuyorum” temalı Dans Gösterisi ve Resim Sergisi ile sona erdi.

 

 

                                                                                                                                        

 

 
PROJEMİZ BAŞLIYOR
 
Ailemle Birlikte Sağlıklı Beslenerek Obeziteyi Durduruyoruz
 
 
Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülkemizde obezite hızla artmaktadır. Özellikle adölesan yaş grubunda hızlı bir artış gösteren obezitenin durdurulmasına yönelik acil önlemelerin uygulanması ve yeterli ve dengeli beslenmenin desteklenmesi, ulusal sağlık plan ve politikaları arasında öncelikli olarak yer almaktadır. 6. Sınıf öğrencileri ve ebeveynlerine yönelik olarak yürütülecek bu projede, katılımcıların obeziteden korunma ve sağlıklı beslenme konusundaki bilgi ve farkındalık düzeylerinin artırılması, öğrendikleri bilgileri günlük yaşantılarına pratik uygulamalarla aktarabilmeleri ve bunun için çeşitli etkileşimli bilimsel uygulamaların yapılması planlanmıştır. Böylelikle obeziteye neden olan ve sağlığı olumsuz yönde etkileyen yanlış beslenme uygulamalarının yerine sağlıklı beslenme uygulamalarının yer alması hedeflenmiştir.
 
 
TÜBİTAK 4004 – Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları tarafından desteklenen projemizin ilk aktivitesi Kasım ayında başlayacaktır.
  
 
Kapsam ve Hedef Kitle
 
 Hedef kitle olarak ortaokul çağında olan 6. Sınıf öğrencilerinin seçilme nedeni, bu yaş grubu öğrenciler ülkemiz nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturmaları, sağlık belirleyicileri açısından risk grubunda yer almaları, kronik hastalıkların temelini oluşturan önemli beslenme ve sağlık sorunlarına sahip olmaları gibi dezavantajlar yanında, öğrenmeye açık olmaları, birbirlerinden etkilenebilmeleri, ömür boyu süren beslenme alışkanlıkları kazanabilecekleri bir dönemde olmaları gibi avantajların bulunmasıdır. Öğrenilen bilgilerin ev yaşantısında da uygulanabilmesi ve kabul görmesi açısından öğrencilerin aile üyelerinden birinin de projede yer alması planlanmıştır.
  
 
Proje,  Özel Tevfik Kuşoğlu ve Hoca Yusuf Erdem Ortaokulu’ ndan 32 öğrenci ve 32 veli olmak üzere toplam 64 kişi üzerinde yürütülecektir.
 
 
Yöntem
 
Hedef kitlede bilgi tutum ve davranış değişikliği oluşturacak beslenme uygulamalarına yer verilerek, onların ilgisini çeken, eğlenceli, günlük yaşamda uygulanabilirliği olan, yaş dönemlerine uygun toplam 45 farklı bilimsel deney, gözlem, sanat etkinliği ve pratik uygulamayı içerecektir.
  
 
Sonuç
Ülkemiz için öncelikli bir sorun olan obeziteden korunma ve sağlıklı beslenme konusunda,  öğrencilerin ve ailelerin bilgi ve farkındalık düzeyleri artırılacak,  etkileşimli uygulamalarla obeziteye neden olan sağlıksız uygulamalar yerine yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarının oluşturulması desteklenecek, böylelikle beslenme ve sağlık durumlarının geliştirilmesine ve obezitenin önlenmesine katkı sağlanacaktır.

 Yukarı